Around the County
County History
County Departments
Elected Officials
Board Appointments
Job Openings
County Calendar
Notices
Employees Only
Back to the County Homepage




 

CHEYENNE COUNTY BOARD APPOINTMENTS
Board appointment term to end at re-organization the second Tuesday of the following year.
Emergency Telephone Service Authority Board (4 Year Term)  
Cheyenne County Ambulance Service Board (3-7 Members, Annual Term)
Jeff Little, Coordinator
Andrew Maxcy , Billing Clerk/Secretary
Medical Director of Choice (Dr. Steinbrenner)
Danetta Schreiber
Sherry Jones
Rayetta Addy
Joel Maxcy
 

East Cheyenne Recreation Board   (Expires 2020 - 4 Year Term)

Marla Hadachek
Lori Howard
Brooke Campbell
Scott Scheimer
Mary Jo Tallman
 
Eastern Cheyenne County Pest Control (4 Year Term)
(District Renewed Until 2017)
Lynn Beek (Expires 2019)
Rex Waugh (Expires 2020)
Barry Gerstner (Expires 2017)

Bob Beek (Expires 2017)

Herschel Kennedy (Expires 2018)
 
East Cheyenne Library (5 Year Term)
Susanne Debus (Expires 2021)
Sherrie Nestor (Expires 2017)
Molly Beek (Expires 2018)
Mary Weed (Expires 2019)
Brett Legg (Expires 2020)
 

Regional Emergency Trauma Advisory Council (RETAC)
Patrick Ward & Rayetta Addy

Mark Galli (Expires 2019)  
BJ Mayhan (Expires 2019)  
Cathileen Beek (Expires 2019)  
Eric Palmer (Expires 2020)  
Gerald Keefe (Expires 2018)  
   
Fair Board (6-9 Members, Annual Term)  
Dawn Engelbrecht - Manager  
Kelsey Roberts - Secretary/Treasurer  
Jeremiah Bogenhagen  
Haley Leonard  
Jennifer Wells  
   

Kit Carson Cemetery District

 
(6 Year Term)  
Mike Morlan (Expires 2020)  
Logan Mitchek (Expires 2022)  
Charles Oswald (Expires 2018)  
Ronald White (Expires 2020)  
Curt Connelley (Expires 2022)  
   
Fairview Cemetery District  
(6 Year Term)  
Richard Ball (Expires 2020)  
Clark Schreiber (Expires 2018)  

Mark Galli (Expires 2022)

 
Chad Brown (Expires 2022)  
   
Arapahoe Cemetery District  
(6 Year Term)  
Donna Mitchell (Expires 2022)  
Cliff Roberts (Expires 2022)  
Barry Gerstner (Expires 2020)  
   
Planning Commission (Annual Term)  
Rex Waugh
Phil Knudsen
Douglas Tallman
 
   
Board of Adjustment (5-year term)  
Douglas Tallman (Expires 2021)  
Rex Waugh (Expires 2017)  
Chuck Hanavan III (Expires 2018)  
David Larsen (Expires 2019)  
Phil Knudsen (Expires 2020)  

Alternates:  Pat Ward & Nancy Bogenhagen

 
     

Additional Board Appointments
  • East Central Council of Local Governments (ECCOG) (Annual Term)
  Nancy Bogenhagen & Monica Halde
  • County Health Pool (CHP), County Workman's Compensatin Pool (CWCP), Casulty and Property Pool (CAPP) (Annual Term)
 

Rod Pelton, Alternate: Marcy Brossman

  • Prairie Development Corporation (PDC) (2 Year Term)
  Jerry Allen, Marilyn Ward (Expires 2018)
  • Veteran's Officer (2 Year Term)
  Zane Meis (Expires 2017)
  • Colorado East Community Action Agency (CECAA) (Annual Term)
 

Rod Pelton, Alternates: Pat Ward & Nancy Bogenhagen

  • Eastern Colorado Services for Developmentally Disabled (Annual Term)
  Rod Pelton
  • Centennial Mental Health (Annual Term)
  Nancy Bogenhagen
  • Senior Services & Transit Advisory Board (3-Year Term)
  Carol Allen (Expires 2018)
  • Southeast & East Central Recycling Board (Annual Term)
  Rod Pelton
  • Colo. Oil & Gas Conservation Commission Local Govt. Designee (Annual Term)
  Pat Ward & Lacey Welsh
(Updated 9/1/2017)
Copyright protected by Rebeltec Designs, LLC.